Akcesoria – zasłony do nietypowych okien

wpis w: Czym zasłaniać okna | 0

W budynkach mieszkalnych (i nie tylko) zastosowanie znajdują przede wszystkim prostokątne okna. Z dobraniem do nich odpowiednich osłon nie ma zwykle większych trudności. Problemy pojawiają się natomiast wtedy, gdy w rachubę wchodzi okno odznaczające się nietypowym kształtem.

Okno jako ozdoba

rolety do nietypowych okienNietypowe okna, np. okrągłe czy trójkątne, są niezwykle dekoracyjne, dlatego też jak najbardziej warto je w ładny sposób wyeksponować. Stosowna osłona może się tu okazać wielce pomocna – w szczególności wówczas, gdy jest to okno łazienkowe bądź zlokalizowane od zachodniej lub południowej strony budynku. Osłona powinna być jednocześnie i praktyczna, i na tyle dyskretna, by nie zdominować okna – chodzi przecież o podkreślenie jego kształtu.

Zobacz jeszcze tutaj – Plisy do nietypowych okien

Odpowiednio dobrana osłona i karnisz

W roli osłon świetnie sprawdzają się tutaj tradycyjne firany bądź zasłony. Spore znaczenie ma a tym kontekście rodzaj tkaniny, z jakiej zostały uszyte. I tak dla przykładu urodę okien okrągłych oraz łukowych można pięknie podkreślić przesłonami z muślinu, organzy czy z delikatnych tkanin poliestrowych. Można je finezyjnie marszczyć lub drapować. Przy oknach łukowych można się pokusić o wykorzystanie nieco cięższych przesłon. Przydadzą się też przy nich odpowiednie akcesoria, np. chwosty czy specjalne podwiązki. Jeszcze innym rozwiązaniem są przesuwne panele. Tego typu osłonę najlepiej tak zamontować na ścianie, aby można było korzystać z niej tylko wtedy, gdy chce się zaciemnić pomieszczenie.

Nie tylko rodzaj osłony, ale też i jej montaż odgrywa ważną rolę. Przy oknach innych niż prostokątne jest zalecane, aby zrezygnować z tradycyjnych karniszy, o ile rzecz jasna zachodzi konieczność ich zamocowania. Najbardziej odpowiednie są tu karnisze o takim kształcie, który jest dopasowany do kształtu okna. Tego typu modele ciężko znaleźć w regularnych ofertach producentów, niemniej jednak nie ma kłopotu z wykonaniem ich na indywidualne zamówienie. Oznacza to co prawda większe wydatki, ale jeśli ktoś decyduje się na okna o nietypowych kształtach, powinien liczyć się z tym, że będzie to generować dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz