Poszukując skutecznej i efektywnej osłony okien, warto zwrócić uwagę na folie refleksyjne, które aktualnie cieszą się coraz większą popularnością. Te przeznaczone do zastosowania w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej są znacznie cieńsze od tych wykorzystywanych w samochodach oraz dostępne w szerokiej gamie produktów.

Rodzaje folii refleksyjnych

folie reflekcyjneFolie refleksyjne dostępne są w dwóch podstawowych wariantach – jako produkty przylepiane bezpośrednio na szybę praz jako rolety. W tym pierwszym przypadku istnieje możliwość przyklejania ich zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że jeśli w oknach znajdują się szyby zespolone, wówczas opisywane tu folie nakleja się od zewnątrz. Jest to zresztą o tyle dobre rozwiązanie, że: po pierwsze – energia słoneczna zostaje pochłonięta jeszcze przed dotarciem do szyby, a po drugie – promienie słoneczne są odbijane. W ten sposób folia nie dopuszcza do przegrzania się pomieszczenia. Od strony wewnętrznej folie refleksyjne można naklejać jedynie wtedy, gdy w ramie znajdują się okna skrzynkowe.

Warto przy tej sposobności wspomnieć o foliach perforowanych będących jedną z odmian folii refleksyjnych. Działają one na bardzo podobnej zasadzie, co lustro weneckie – a zatem w ciągu dnia doskonale przez nie widać, co dzieje się na zewnątrz, zaś nocą widoczny jest nadrukowany na nich obraz.

Folie refleksyjne – korzyści

Jakie korzyści płyną ze stosowania folii refleksyjnych? Wiele w tym momencie zależy od tego, z jakiego szkła są wykonane szyby. Jeśli np. ze zwykłego (czyli float), to folia stanowi dla nich ochronę – w przypadku ich zbicia kawałki szkła nie rozpryskują się, ale pozostają na folii. W ramach ciekawostki można w tym miejscu podać informację, iż w ofercie niektórych producentów znajdują się folie refleksyjne ze specjalnymi atestami, które stanowią gwarancję wyższej skuteczności okna w przypadku włamania. Poza tym folie są dostępne w licznych wersjach kolorystycznych, różnią się też pomiędzy sobą rozmiarami oraz stopniem filtracji.