Przy okazji poruszania zagadnień związanych z osłonami okiennymi, koniecznie trzeba wspomnieć o moskitierach, które znajdują zastosowanie w wielu domach i mieszkaniach (i nie tylko tam). W żadnym wypadku nie kolidują z „główną” osłoną okna, a co więcej – wpływają na podniesienie jego funkcjonalności.

Rodzaje moskitier

rolety moskitieryMoskitiery okienne to specjalne siatki, które w zależności od sposobu funkcjonowania i montażu można podzielić na kilka rodzajów, a mianowicie na moskitiery okienne ramkowe, okienne w systemie velia (określane również mianem rolet moskitierowych) oraz okienne typu flexi. W ramach uzupełnienia informacji można przy tej sposobności dodać, iż istnieją jeszcze moskitiery drzwiowe.

Siatki są rozpięte na ramie, która może być wykonana z drewna lub z aluminium. Niemniej jednak ramy drewniane są wykorzystywane coraz rzadziej – z uwagi na to, że drewno jest zbyt podatne na działanie wilgoci, pod wpływem której gnije i butwieje. Stosując je w oknie, nie wolno zapominać o jego systematycznej konserwacji, co na dłuższą metę może się wydawać uciążliwe. Moskitiery są zakładane wewnątrz ram okiennych, montuje się je od zewnętrznej strony budynku.

Do czego służą moskitiery?

Podstawowym zadaniem, z jakim w pierwszej kolejności kojarzą się moskitiery, jest ochrona pomieszczeń przed owadami. Oprócz tego zwiększają one poziom bezpieczeństwa mieszkania – w szczególności, gdy ktoś ma małe dziecko lub ciekawskiego zwierzaka (ze szczególnym wskazaniem na koty). Oprócz tego moskitiery doskonale chronią wnętrza przed szkodliwym promieniowaniem UV, ponieważ dzięki im właściwościom ilość tych promieni dostająca się do pomieszczenia zostaje znacząco zredukowana. Ponadto zaletą tych osłon jest to, że zabezpieczają pomieszczenia przed nadmiarem wilgoci. Do tego wszystkiego ich montaż oraz demontaż nie należą do skomplikowanych czynności.
Zdecydowanie największym mankamentem moskitier jest to, że w pewnym stopniu ograniczają one dostęp do słonecznego światła. Trzeba więc zastanowić się nad stosowaniem ich w pomieszczeniach znajdujących od północnej strony budynku.