Podstawowy podział dostępnych na rynku żaluzji obejmuje swym zakresem modele zewnętrzne (fasadowe) oraz wewnętrzne. Jeśli chodzi o te drugie, to znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych i nie tylko, a dzieli się je na poziome oraz pionowe.

Żaluzje poziome

żaluzje pionoweŻaluzje poziome są produkowane z rozmaitych materiałów – z drewna, PCV, aluminium czy z bambusa. To właśnie materiał jest czynnikiem determinującym szerokość lameli – przeważnie mieści się ona w przedziale od 16 do 50 mm. Żaluzje poziome są przeznaczone do montażu zarówno na oknach fasadowych, jak i dachowych. Nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń, niemniej jednak przy tej okazji koniecznie trzeba mieć na względzie powyższy czynnik – i tak dla przykładu żaluzje z drewna nie nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, gdzie współczynnik wilgotności powietrza jest stosunkowo wysoki. Żaluzje poziome to ważny element całej aranżacji – można je bez problemu dostosować do charakteru wnętrza.

Żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe są określane mianem wertikali. Przeważnie są montowane w biurach, aczkolwiek spotyka się je również i w mieszkaniach. Zdecydowanie najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach. Przeciętna szerokość lamelek wynosi tutaj od 65 do 130 mm. Podstawowym zadaniem tego typu żaluzji jest zapewnianie odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi, ale należy też wspomnieć o jeszcze jednej funkcji, którą dość często pełnią w biurowcach. Otóż za ich pomocą można podzielić użytkową przestrzeń – montuje się je wówczas na suficie, przypominają coś w rodzaju ścianek działowych. Podobnie jak żaluzje poziome, są produkowane z rozmaitych materiałów – z PCV, aluminium bądź z tkanin. Ułożenie lameli, a co za tym idzie – kąt padania światła, reguluje się łańcuszkiem lub napędem elektrycznym. W sprzedaży są dostępne także modele ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, a także o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych oraz zaciemniających. Niewątpliwie bardzo ciekawie prezentują się w oknach wertykale przezroczyste.