Jednym z najpopularniejszych rodzajów osłon okiennych są plisy – w przeciągu kilku ostatnich lat zyskały one bardzo wielu zwolenników. Nic w tym dziwnego – mają szereg zalet, odznaczają się wysokimi walorami użytkowymi i estetycznymi, a ponadto stwarzają niemałe możliwości aranżacyjne.

Łatwość montażu

plisyDużym atutem omawianych tutaj osłon jest łatwość montażu. Plisy składają się z trzech podstawowych elementów, a mianowicie z prowadnic, profili oraz z plisowanej tkaniny (stąd też taka, a nie inna ich nazwa). Prowadnice można montować na okiennych listwach na dwa sposoby – pionowo lub poziomo. Tkanina jest zamocowana na profilach, które – w zależności od potrzeb – można przesuwać po prowadnicach przez wysokość okna lub obracać je. Profile z nałożoną na nie tkaniną można bez problemu zdjąć, co jest nie lada ułatwieniem, kiedy trzeba umyć okna. Estetyczny wygląd plis wynika w głównej mierze z tego, że tkanina układa się w taki sposób, że nie odstaje od okna – bez względu na to, w jakim ułożeniu znajdują się profile. W użyciu są obecnie tkaniny poliestrowe odznaczające się licznymi zaletami jak np. odporność na promieniowanie UV. Są ponadto dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, co ułatwia dopasowanie ich do wyglądu danego pomieszczenia.

Duże możliwości aranżacyjne

– Plisy na okna w sypialni
– Plisy na okna dachowe i połaciowe
– Plisy do okien w łazience
– Plisy na okna w kuchni
– Plisy na okna w salonie
– Plisy do pokoju dzięcięcego
– Plisy okienne do biura
– Plisy do nietypowych okien
– Plisy do okien balkonowych

Plisy można z powodzeniem montować zarówno na oknach standardowych, jak i niestandardowych, np. okrągłych czy trójkątnych. Wszystko dzięki temu, że profil można obracać o 90 stopni. Tak więc na oknach o nietypowych kształtach plisy prezentują się wyjątkowo oryginalnie. Niezwykle interesującym rozwiązaniem, które można zastosować na każdym oknie, bez względu na jego rozmiar i kształt, jest zamontowanie dwóch plis – w ten sposób można uzyskać efekt rolet dzień-noc. Plisy trzeba jednak zamocować na tych samych prowadnicach, a powinny się od siebie wyraźnie różnić albo kolorem (jedna jasna, druga ciemna), albo stopniem przepuszczalności światła. Plisę zaciemniającą umieszcza się na dole. Ustawienie plis dostosowuje się do swoich indywidualnych potrzeb.