Producenci osłon okiennych co i rusz wprowadzają na rynek nowe produkty, w efekcie czego klienci mają ogromny wybór. Różnorodność w zakresie tego asortymentu pozwala na precyzyjne dopasowanie osłon do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Z cała pewnością warto zwrócić w tym momencie uwagę na refleksole oraz żaluzje fasadowe.

Refleksole

żaluzje fasadoweRefleksole  na rynkach europejskich zaczęły się pojawiać stosunkowo niedawno. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia znakomitą ochronę przed nadmierną ilością promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, nie dopuszczając w ten sposób do jego przegrzewania. Dodatkową zaletą refleksoli jest to, że nie przepuszczają szkodliwego promieniowania UV. Opisywane osłony są przeznaczone do zamontowania po zewnętrznej stronie budynku, przy czym nie mocuje się ich bezpośrednio do okien – na tym też właśnie polega ich innowacyjność. Refleksole dają dość duże możliwości, jeśli chodzi o kształtowanie bryły obiektu. Z tego też względu najlepiej sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie – dzięki nim obiekt zyska na oryginalności i nabierze nieco industrialnego charakteru.

Żaluzje fasadowe

Dosyć podobne do refleksoli, jeśli chodzi o funkcjonalność, są wspominane na samym początku żaluzje fasadowe. One również – jak zresztą sama ich nazwa wskazuje – są montowane od strony zewnętrznej budynku – umiejscawia się je przy otworach okiennych. Żaluzje są wyposażone w kasety – da się w nich schować całe lamele. Kąt nachylenia lameli użytkownik może ustawić w taki sposób, by do pomieszczenia wpadała określona ilość światła. Żaluzje opuszczają się do dowolnej pozycji. Można nimi sterować manualnie bądź zdalnie – druga opcja jest znacznie bardziej wygodna. Żaluzje fasadowe także najlepiej sprawdzają się w nowym budownictwie – ich stylistyka doskonale pasuje m. in. do biurowców.

Decydując się na któreś z powyższych rozwiązań, trzeba brać pod uwagę różne przesłanki, aczkolwiek decyduje znaczenie ma w tym momencie charakter oraz przeznaczenie obiektu, na którym osłony miałyby zostać zamontowane.