Wśród najpopularniejszych modeli rolet znajdujących zastosowanie w prywatnych mieszkaniach (i nie tylko) należy wymienić rolety rzymskie. Są one wyjątkowo eleganckie, a do tego znakomicie prezentują się w różnych wnętrzach – zarówno tych urządzonych w klasycznym stylu, jak i na bardziej nowoczesną nutę.

Jak działają rolety rzymskie?

rolety rzymskieMechanizm działania rolet rzymskich nie jest skomplikowany. Specjalne linki unoszą do góry materiał, który w trakcie podciągania zaczyna się układać poziome fałdy – jedna się chowa za drugą. Przy odsłoniętym oknie materiał układa się w niezwykle dekoracyjny lambrekin, natomiast przy zasłoniętym – rozprostowuje się i jest całkowicie gładki.
Rolety rzymskie są sterowane za pomocą sznureczka lub łańcuszka. Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy. W systemie łańcuszkowym zastosowanie znajduje aluminiowy profil, w którym są ukryte linki służące do nawijania rolety. W jednym z jego końców umieszczony jest łańcuszek. Tego typu mechanizm jest bardzo często spotykany również i w innych typach rolet. Z kolei w systemie sznurkowym roleta jest zamontowana na specjalnej szynie z rzepem. Linki, które ją podciągają, są przeciągnięte przez przelotki – wszystkie przelotki przechodzą przez system blokujący. Tego rodzaju sposób sterowania roletą jest wykorzystywany przede wszystkim w roletach odznaczających się niewielkimi rozmiarami – przy dużych rozmiarach mógłby się on okazać kłopotliwy.

Rolety rzymskie w różnych aranżacjach

Fason i forma rolet rzymskich nie są same w sobie przypisane określonym aranżacjom pomieszczeń. O ich charakterze decyduje tak naprawdę tkanina, z której zostały wykonane. W tym zaś zakresie wybór jest naprawdę ogromny. Można zatem zdecydować się zarówno na model jednolity, jak i we wzory. Gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Poza tym trzeba też mieć na uwadze to, że jedne tkaniny przepuszczają świtało w mniejszym, inne zaś w większym stopniu. Jako dekoracja okien rolety rzymskie występują zwykle samodzielnie, aczkolwiek umiejętnie połączone z firankami i zasłonami również prezentują się wyjątkowo.