Spośród wielu rodzajów rolet dostępnych obecnie na rynku na szczególną uwagę zasługują z pewnością rolety typu dzień-noc. Dlaczego? Otóż jest wiele ku temu powodów – przede wszystkim to, że dzięki nim można w dokładny sposób regulować dostęp światła słonecznego do danego pomieszczenia, wedle własnych potrzeb oraz preferencji.

Funkcjonalne rozwiązanie

rolety dzień nocRolety typu dzień-noc odznaczają się bardzo wysokim stopniem funkcjonalności. Decydując się na ich montaż, można uzyskać pożądane w danym momencie efekty – delikatne rozproszenie światła w pomieszczeniu czy też całkowite jego zaciemnienie etc. Takie, a nie inne możliwości wynikają ze specjalnej konstrukcji przedstawianych tutaj rolet. Na dwie rolki – górną oraz dolną – jest nawinięta przezroczysta siatka. Przytwierdzone są do niej pasy materiału – umieszczone są one względem siebie w równych i jednocześnie stosunkowo szerokich odstępach. Całość prezentuje się w ten sposób, że pasy zaciemniające (te z materiału) i pasy transparentne (te z siatki) są ułożone na przemian. To właśnie za sprawą takiego układu pasów można regulować stopień rozproszenia światła.

Różne warianty

Rolety typu dzień-noc są dostępne w sprzedaży w kilku wariantach, co ma znaczenie z różnych względów odnoszących się m. in. do kwestii montażu. Opisywane rolety przymocowuje się albo do okiennych skrzydeł, albo do ściany nad oknem bądź do sufitu. Do kupienia są zarówno modele standardowe, jak i z kasetami z prowadnicami. Co więcej, w ofercie niektórych producentów można znaleźć także modele z prowadzeniem żyłkowym. Natomiast do niedużych okien są przeznaczone tzw. wersje mini. Najbardziej rozpowszechnione są modele, w których w roli mechanizmu sterującego występuje łańcuszek. W zależności od tego, jaki rezultat chce się uzyskać, wystarczy przekręcać odpowiednio łańcuszkiem dotąd, dopóki pasy transparentne i zaciemniające ustawią się we właściwej konfiguracji – chodzi tutaj głównie o odstępy pomiędzy nimi. Należy przy tym pamiętać o tym, by odstępy te nie odznaczały się większą szerokością aniżeli przerwy pomiędzy pasami materiału.