Osłony okienne spełniają w każdym pomieszczeniu bardzo ważną rolę. Przede wszystkim chronią je przed nadmiarem promieni słonecznych, co wielce przydatne okazuje się zwłaszcza w upalne dni. Dodatkowo stanowią ozdobę wnętrza. Przy ich wyborze należy się kierować nie tylko estetycznymi, ale też i praktycznymi przesłankami, zaś spośród rozmaitych rodzajów osłon pod uwagę można wziąć m. in. shuttersy.

Do wnętrz proekologicznych i nie tylko

shuttersyShuttersy wzbudzają niemałe zainteresowanie. Znakomicie odnajdują się w aranżacjach nawiązujących klimatem i kolorystyką do natury, chociaż oczywiście umiejętnie dobrane, będą się świetnie prezentować także i w inaczej urządzonych pomieszczeniach, np. minimalistycznych. Shuttersy to jeden z rodzajów żaluzji. Są osłonami składającymi się z drewnianych, ruchomych lameli. Są o tyle praktyczne i wygodne, że pozwalają na regulowanie ilości światła wpadającego do wnętrza – w zależności od potrzeb. W sprzedaży dostępne są warianty w postaci pojedynczych paneli oraz modeli, w których zastosowanie znalazł system szynowy, składany lub przesuwny.

Różnorodność modeli

Decydując się na shuttersy, można je precyzyjnie dopasować do wymiaru okna – w tym także do okien skośnych bądź półokrągłych. Jeżeli natomiast okna są bardzo wysokie, z powodzeniem można na nich zamontować dwa rzędy opisywanych tu osłon. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele atutów. Największą jego zaletą jest to, że podwójny rząd można zamocować w taki sposób, że lamelami w górnej oraz w dolnej części okna będzie można oddzielnie sterować. Co się zaś tyczy systemów sterowania, to w tym przypadku w rachubę wchodzą następujące opcje: sterowanie manualne (umożliwia je mechanizm zamontowany w słupku bocznym bądź listwa umieszczona na krawędzi listewek) oraz zdalne. Ponadto shuttersy są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Do ich produkcji wykorzystuje się rozmaite gatunki drewna, co znajduje przełożenie na cenę.
Chcąc utrzymać osłony w dobrym stanie, należy pamiętać o tym, by z lameli systematycznie usuwać kurz i przecierać je preparatem do pielęgnacji drewna.