Oferta w zakresie osłon okiennych jest obecnie bardzo szeroka i urozmaicona. Składa się na nią wiele produktów, wśród których znajdują się m. in. verticale. Są to pionowe żaluzje stanowiące doskonałą alternatywę dla rolet czy tradycyjnych zasłon. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, w których znajdują się duże okna.

Praktyczne zastosowanie verticali

verticale okienneVerticale kojarzą się w głównej mierze z wyposażeniem biur, niemniej jednak obecnie sporo osób decyduje się na zastosowanie ich w swoich prywatnych domach. To idealna osłona na sporych rozmiarów, przeszklona powierzchnię. Warto przy tej sposobności nadmienić, iż żaluzje tego typu świetnie wypadają w roli nie tylko osłon okiennych – zamontowane do sufitu, mogą wyznaczać poszczególne strefy użytkowe w danym pomieszczeniu.

Generalnie rzecz biorąc, konstrukcja verticali nie jest skomplikowana. Cały mechanizm opiera się na prowadnicy przymocowanej do sufitu – jest to aluminiowa szyna, która w zależności od możliwości danej ściany może być prosta lub półokrągła. Na szynie zamontowane są natomiast wózki przesuwne z pasami materiału, które są połączone ze sobą za pomocą sznurka. Są ułożone w taki sposób, by można je było ustawiać pod wybranym dowolnie kątem, regulując tym samym ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Szeroki wybór

Pasy – czyli lamele – w verticalach są wykonywane z PCV, aluminium bądź z drewna – w praktyce najczęściej spotykana jest ta pierwsza opcja, ale nie zaszkodzi też wymienić i innych materiałów, które nie przepuszczają światła, takich jak chociażby włókno szklane. Co się zaś tyczy kolorystyki lameli, to wariantów do wyboru jest naprawdę mnóstwo. Można zaopatrzyć się zarówno w monochromatyczne modele, jak i takie, gdzie pasy są w różnych kolorach.

W verticalach znajdują zastosowanie ręczne (mechanizm łańcuszkowy) oraz automatyczne sposoby sterowania. Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy, chociaż należy zauważyć, że automatyka to jednak znacznie większa wygoda i wyższy komfort użytkowania, gdyż żaluzjami można sterować z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, bez konieczności podchodzenia do okna.