W jaki sposób chronić pomieszczenia domowe (i nie tylko) przed zbytnim nagrzewaniem się? Sposobów jest kilka, a jednym z nich są markizy – stanowią one alternatywę dla rolet zewnętrznych. Są chętnie wybierane z wielu powodów – odznaczają się bardzo wysokimi walorami użytkowymi i estetycznymi. Co warto o nich wiedzieć?

Skuteczna ochrona przed słońcem

markizyZdaniem wielu specjalistów, markizy odznaczają się większą skutecznością aniżeli rolety zewnętrzne. Takie stwierdzenia nie są dziełem przypadku. Wynikają one z tego, że markizy pochłaniają słoneczne promienie bezpośrednio przed szybą. Ciepło oddają na zewnątrz – w ten sposób zapobiegają przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeniem. Markizy uniemożliwiają promieniom słonecznym dostanie się do wnętrza budynku. Co więcej, znakomita większość promieni nie dociera nawet do szyb. Płynące z tego korzyści są odczuwalne szczególnie w upalne dni letnie. Dodatkowo markizy stanowią doskonałe zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ekonomiczne rozwiązanie

Nowoczesne markizy wpływają również na obniżenie rachunków za ogrzewanie i za energię elektryczną. Przepuszczają naturalne światło do wnętrz – to jedna z różnic pomiędzy nimi a roletami zewnętrznymi. Dzięki temu pomieszczenia są lepiej doświetlone, nie trzeba zatem zużywać dodatkowej ilości prądu w celu ich oświetlenia. Z drugiej zaś strony markizy umożliwiają odpowiednie zacienienie pomieszczenia, nie zaciemniając go przy tej okazji. Światło rozprasza się przez nie w bardzo ładny i równomierny sposób, co ma niebagatelne znaczenie dla ludzkiego wzorku. Stosowanie tego rodzaju osłon nie przyczynia się do powstawania refleksów, można je zatem stosować nie tylko w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, ale i do pracy – światło nie będzie się odbijać w ekranie monitora komputerowego.
Warto jeszcze wspomnieć, iż na rynku dostępne są modele markiz o dodatkowych funkcjach. Świetnym ich przykładem są elektryczne modele, które oprócz wszystkich wymienionych powyżej ról spełniają jeszcze jedną – są doskonałą moskitierą chroniącą pomieszczenia przed insektami.