Zazdrostka – ciekawa osłona okienna

wpis w: Czym zasłaniać okna | 0

Pomysłów na udekorowanie okna można wymienić bardzo wiele – na pewno warto w tym kontekście wspomnieć o zazdrostkach określanych również mianem dyskretek. Są to króciutkie firanki, które przysłaniają jedynie niewielką – zazwyczaj dolną – część okna. Najchętniej są stosowane w kuchniach i w łazienkach.

Element dekoracyjny

Zazdrostka nie chroni pomieszczeń przed promieniami słonecznymi w takim stopniu jak tradycyjne firany czy zasłony bądź inne osłony. Niemniej jednak pozwala chronić prywatność. W pomieszczeniach wymagających dużej ilości światła dziennego – jak wspomniane powyżej kuchnie oraz łazienki – sprawdza się zatem doskonale, a przy okazji jest również pięknym elementem dekoracyjnym. Znakomicie wpisuje się w aranżacje utrzymane w bardzo modnym ostatnimi czasy klimacie rustykalnym. Zazdrostka jest o tyle uniwersalna, że można ją łączyć z innymi osłonami, np. z pięknie upiętymi firanami. Mogą się one odznaczać jednakową kolorystyką lub wręcz przeciwnie – bardzo dobrze wypadają zestawione na zasadzie kontrastów.

Różnorodność wzorów i kolorów

Zazdrostki szyje się z różnych materiałów – wybór odpowiedniej tkaniny jest podyktowany w głównej mierze indywidualnymi preferencjami. Do wyboru są m. in. gipiury, żakardy, bawełna bądź organza. Wyjątkowo oryginalnie i unikalnie prezentują się zazdrostki wykonane własnoręcznie na szydełku bądź haftowane. Najpopularniejsze są modele w jasnych, delikatnych kolorach – biel, ecru, krem czy dyskretne pastele. Doskonale sprawdzają się też na zazdrostkach klasyczne wzory takie jak paski, krata czy groszki. Pod tym względem możliwości jest generalnie mnóstwo.

Decydując się na zazdrostki w oknach, trzeba pamiętać o tym, by pasowały do charakteru wnętrza. Poza tym należy je dobrze powiesić – jest to możliwe dzięki dostępnym powszechnie akcesoriom, których najlepiej szukać w sklepach z zasłonami i firanami. Ogromnym plusem zazdrostek jest to, że można je często zmieniać – wedle uznania i potrzeb. Zajmuje to dosłownie chwilę. Nie ma zatem ryzyka, że tego typu osłonki szybko się znudzą.

Dodaj komentarz